Üsküp

Türkiye’nin değişik şehirlerinden Üsküp’ her zaman uçak bileti bulabileceğiniz gibi İstanbul’dan yaklasık 12-14 saat arası süren otobüs yolculuğu yada kendi aracınızla ile Yunanistan Selanik üzerinden ulaşım sağlamanız mümkün. İstanbul Üsküp arası uçak ile 1 buçuk saat  kadar sürüyor. Büyük İskender Havaaalanı merkeze yarım saatlik mesefade . Otobüs yada taksiyle  merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türk vatandaşları 90 güne kadar vizeden muaf , sadece pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilirsiniz . Otobüsle ya da kendi aracınızla Selanik üzeri gitmeyi düşünüyorsanız schengen vizesi almanız gerekmekte.

Üsküp ‘e  gidebileceğiniz en güzel zaman Mayıs , Haziran ve Eylül ayları diyebiliriz. Hava sıcaklıkları ülkemizle hemen hemen aynı , yaz ayları sıcak ,kış ayları soğuk ve karlı geçiyor

Balkanların göz bebeği sayılan Üsküp , 500 yıldan fazla süre Osmanlı egemenliği altında bulunmuş. Meşhur Taşköprüsü , çarşıları ve camileriyle Osmanlı’dan günümüze kalan eserleri görebilirsiniz.  Nüfusun %65’i Ortodoks hristiyan , %35’i ise müslümandır. Farklı kültürlerin iç içe yaşadığı , hareketli sıcak ve canlı şehir . Şehir içi ulaşım otobüslerle ve taksilerle yapılıyor.  Bisiklet kullanımı yaygın , şehir içinde gezinti için bisiklet kiralayabilirsiniz. Çarşıda bulunan Camiler , Türbeler , hamamlar ve kervansarayları ziyaret edebilirsiniz. Üsküpte birçok yerde euro yada dolar kullanabileceğiniz gibi Makedonya dinarıda kullanabilirsiniz. 10 euro yaklaşık 615 Makedonya dinarı yapıyor.


Köfte: Kebab olarak da bilinen bizdeki  İnegöl köftesine benzeyen  türde köfte.

Börek :  Üsküp oldukça popüler olan börek. Tek tek hamurlar ile elde açılır  . Bizde olduğu gibi peynir , patates , ıspanak kıyma gibi çeşitleri vardır .

Kuru Fasulye: Üsküp’ün kuru fasulye yemeğinin en büyük özelliği çömlekte uzun süre pişerek lezzetine lezzet katması.

Matka Kanyonu: İlk sıralarda görmeniz gereken yerlerin başında gelen Matka kanyonu mükemmel  doğal güzellikleriyle resimlerinizde ki yerini alıcak.

Taşköprü: 214 m uzunluğunda ,Vardar Nehri üzerinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve 1451 yılından günümüze kadar hala dimdik ayakta duran Taşköprü Üsküp’ün simgesi haline gelmiştir. Kültürleri birleştiren bu muazzam köprüyü mutlaka görmeli , tarihteki yerinizi sizde almalısınız.

Milenyum Haçı : Üsküp’ün hemen dışında yer alan Vodno dağında  1040 metre yükseklikte yer alan 2002 yılında yapılmış ve 66 metre uzunluğundadır. Ulaşım için teleferik kullanmanız gerekiyor.


Rahibe Teresa Evi: Hristiyanlar için çok değerli ve önemli bir kişi olan , azize Rahibe Teresa’nın doğmuş olduğu ev .

İsa Bey Camii : Üsküp sancak beyi İshak Bey’in oğlu Îsâ Bey tarafından 880 (1475) yılında yaptırılan cami, günümüze halen tarihteki yerini ve değerini koruyor.

Üsküp Bedesteni : Osmanlıdan günümüze kalan çarşı ,turistlerin uğrak noktası konumunda.

Arkeoloji Müzesi:  Orta Çağ’a günümüze ulaşan   tablolar, eski paralar, mozaikler, bal mumu heykeller ve çok bir çok eseri görmeniz mümkün.

Vizenin olmaması , İngilizce bilmeseniz bile her yerde Türkçe konuşan insanlar olması,   yeme içme konusunda fiyatların ülkemize göre daha ucuz olması.


Yemekler güzel , bana göre çok muhteşem lezzetler değil.

Hırsızlık olayları çok fazla olduğu söyleniyor, dilencilerden herkez bıkmış durumda .Çarşı ve taksiler her yerde olduğu gibi burada da yüksek fiyat istiyorlar.

Pegasus Havayollarının kampanyalarını takip ederseniz 400 tl gibi inanılmaz gidiş – dönüş fiyatlarıyla  , hafta  sonunuzu üsküpte geçirebilirsiniz https://www.flypgs.com/kampanyali-ucak-biletleri adresinden kampanyaları takip edebilirsiniz.

Ülke Kodu: +389
Ambulans: 112
Polis: 192


Author: gurayarslan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir