Pattaya

Pattaya

Söylentilere göre Vietnam şavası sırasında bir grup Amerikan askerinin bölgeye gelmesi burayı sevmesi üzerine ün yapan bir şehir Pattaya .Ülkenin eğlence hayatı burda akıyor. Günün tüm saatleri hareketli bir şehir.Yaşam burda durmuyor.

Pattaya Beach

Kısaca sabahlara kadar gece alemlerinin bitmediği, sabahın ilk saatlerinde bile sahilinde yürüyenlerin , oturanların, muhabet edip yemek yiyenlerin mekanı Pattaya .

Pattaya Beach

Bunun yanında gezebileceğiniz tapınakları ki bunun başında bana göre Hakikat Tapınağı geliyor , fil turları ve kesinlikle görülmesi gereken Alcazar show gibi bir çok şey daha var.

Pattaya caddelerinde gezmeye çıkıp , sıcaktan bunaldığınızda mutlaka yol üstünde bulunan masaj salonlarında ayak masajı yada thai masajı yaptırıp bir saatlik masajınızdan sonra gezmenize kaldığınız yerden devam edin. Döndüğünüzde özleyeceğiniz şeylerden biride bir saatine yaklaşık 9 tl gibi bir fiyat ödediğiniz masajlar olucak .

Tabi yüremek pek cazip gelmiyorsa Pattaya’da trafik paralele yönde bir ters bir düz olarak akıyor. Haliyle bulunduğunuz caddede trafik ne yönde akıyorsa , paralelinizde kalan cadde diğer yönde akıyor demektir.

Pattaya Street

Bu neden önemli ? Eğer yürümekten yorulduysanız cadde boyunca sürekli çalışan kasalı münübüslere binebilirsiniz .

Pattaya Street

Bulundugunuz caddeden ileri gidip, daha sonra bir arka caddeye geçip tekrar bu minübüslere binip aynı yere gelmeniz mümkün. İnmek istediğinide tavandaki zillere basmayı ve indiğinizde ücretide şöföre vermeyi unutmayın .

Pattaya Street
Pattaya Street

 

Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth ) Görmeniz gereken yerlerin en başında geliyor.Tamamen ahşaptan yapılan mistik ve Tayland kültürü temel alınarak yapılmış ve hala bitmiş değil.

Pattaya Sanctuary of Truth

 

Pattaya Fruit Shop

Türkiye’ye dönerken mutlaka Pattaya’da meyve pazarından,ücretini ödediğiniz sepetle karışık tropikal meyve yaptırmayı unutmayın .Uçakta kabine meyveleri sokabiliyorsunuz. Evinizde keşke daha fazla alsaydım diyebilirsiniz.

 

 

Pattaya Walking Street

Gece Pattaya’da ne yapılır diye sorarsanız meşhur Walking Street caddesinde bir tur atıp çeşitli clublerde eğlenebilirsiniz. Çeşitli diyorum çünki bayan ,erkek yada çiftseniz herkese göre bir eğlence mekanı bulmanız mevcut.

Genelde gideceğiniz mekanın cadde üzerinde olması tavsiye ediliyor. Çok Arkada kalan üst katlara çıkılan mekanlar pek tavsiye edilmiyor. Her ne kadar Tayland turizme çok önem versede bazı mekanlarda fiyatların abartılı geldiği , problemler yaşandığıda oluyormuş .

 

Herhangi bir problemde Tayland turizm polisi oldukça yardımsever ve sorunu çözme odaklı yaklaşıyor. Hiç çekinmeden derdinizi anlatabilirsiniz.

 

Yoğunluktan dolayı öncesinden temin edilen biletleriyle  Alcazar show görülmesi gereken bir diğer yer. Meşhur Tayland laydboylarından özenle seçilen ve showa katılabilmekiiçin yarışmaların yapıldığı , elemeler seçmeler derken zorluklarla kabul edilen tamamı laydboylardan oluşan görsel bir şölen Alcazar Show.

İzlerken hayran kalmamak elde değil. Tabiî ki show çıkışında hemen binanın yanında  ufak bir bahşiş karşılığında showdaki laydboylarla fotograf çektirmeyide unutmayın.

 

İnsanların ilgisini çeken diğer bir şey ise Fil turları , her ne kadar  ilk başta çok cazip gelsede bir hayvansever oalrak filleri gördükten sonra o sıcakta , fillerin sırtında dolaşmak ve fil eğitmeninin elinde çivili sopayı görüp filler hareket etmediğinde fillere bu sopayla müdahale etmesi insanın içini acıtıyor. Tur başlamadan ufa bir ücret karşılığı muz alıp yol boyunca bindiğiniz file aldığınız muzlardan veriyorsunuz.

Açıkcası gezmek yerine fil çiftliğine gidip onları sevip bişiler yedirmek daha cazip geliyor.

 

Pattaya Royal Garden Plaza

Yine caddelerde gezerken mutlaka önünden geçeceğiniz Royal garden plaza içinde bulunan ister inan ister inanma müzesi ( Ripley’s Believe It Or Not )  , bir çok gariplikleri içinde barındıran , farklı tarzı ve öğretici yanlarıyla değişik bir mekan.

 

Phra Yai tapınağı Buda tepesi olarak adlandırılıyor ve adındanda anlaşılacağı üzere bir tepe üzerine kurulu manzarası oldukça güzel.

 

Pahalı takılardan hoşlanıyorsanız mutlaka Kraliyet ailesine ait olan mücevher fabrikasınıda görmeniz gerekiyor.Üst düzey bir güvenlik ve bir yandan müzeri gezerken bir yandan cam duvarların ardında çalışan mücevher işcilerini izleyebiliyorsunuz. Tabiki resim çekmek yasak.

 

Yine Pattaya’da gideceğiniz Milyon yıl taş parkı ( The Million Years Stone Park ) , timsah çifliği (Crocodile Farm ) ve botanik bahçesi (Nong Nooch Tropical Botanical Garden ) gibi görülmesi tercihe bağlı yerlerde mevcut.

Pattaya Street

 

Pattaya FriendShip Supermarket

 

Pattaya ThaiBox

 

 

Pattaya Street

 

Pattaya Street

 

 

 

 

 

 

Author: gurayarslan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir