Burgaz

Komşumuz Bulgaristan’ın son yıllara hızla gelişen ve modernleşen şehirlerinden bir tanesidir Burgaz. İstanbul’a yaklaşık 4 saatlik mesafesi bulunan ,dereköy sınır kapısından yaklaşık 90 km ve hafta sonları aracınızla gitmek için ideal bir tatil şehri .

    

Burgaz, Bulgaristan’ın en büyük dördüncü şehri. Yoğun bir Türk halkı ile 210.000’i bulan nüfusuyla  çok büyük olmamasına rağmen şirin ve gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşabileceğiniz , yüksek binaların , gökdelenlerin olmadığı modern , gelişmiş bir Avrupa şehri.

 

Tarihi binaların mimarisi , ağaçlarla kaplı yolları, çevre düzenlemesi ve temizliğiyle oldukça dikkat çekiyor.

Mutlaka görmeliyim  diyebileceğiniz  yerlerin başında Nessebar geliyor. Burgaz’ın en önemli turistik bölgesidir. Sea garden Parkını ,St Anastasia Adasını gitmişken görebilirsiniz.

Merkezde bulunan Aleksandrovska ve  Aleko Bogoridi Caddesi olmak üzere birbirini kesen meşhur iki cadde üzerinde alışverişinizi yapabilir, cadde üzerinde bulunan kafelerde oturup kahvenizi içebilirsiniz. Dünyaca ünlü markalara ait mağazalar buradada mevcut. Cadde üzerindeki döviz bürolarından tl , dolar yada euronuzu Levaya cevirebilirsiniz.

 Burgazda ne zaman giderseniz gidin mutlaka bir festivalle karşılaşabilirsiniz. Her yerde büyük yada küçük oteller mevcut. Kumarhanelere ve diskolara gidebileceğiniz gibi tavernalarda oldukça fazla.

Fiyat olarak diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz durumda. Balkan , Yunan ve Türk yemeklerin yanında dünya Mutfağından çeşitler bulabilirsiniz . Bulgaristan bir levası yaklaşık 3 tl denk gelmektedir. Yemek ve içki konusunda fiyatlar çok cazip ancak giyim yada  teknolojik cihazlar konusunda ülkemizden pek bir farkları yok.

 

Karadenize sahil bu şehir özellikle yaz aylarında güneşin ,denizin fırsatını değerlendirmek isteyen turistlerle dolup taşar. Özellikle kuzey ülkeleri ve İngiliz vatandaşlarının uğrak yerleri. Burgaz kent merkezine 30 km kadar uzaklıkta bulunan Sunny Beach yaz aylarının vazgeçilmez bölgesinden biridir. Sabahlara kadar süren Partiler, deniz , kum ve plajların tadını burada kimse kimseye karışmadan rahatça ve özgürce çıkartabilirsiniz. Kumsalın uzunluğu 4 km yi buluyor.

Şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz gibi ücretsiz olarak havlunuzu atıp kumsaldada güneşlenebilirsiniz.

 

Dönerken ne almalıyım diye düşünüyorsanız , çeşit çeşit içki ve Bulgar biralarından ,Çok ucuza bulabileceğiniz doğal ballardan ,antika dükkanlarından bulabileceğiniz hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller : )

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: gurayarslan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir