Kahire

Gâlip veya Üstün Gelen anlamı taşıyan Kahire Nil nehrinin iki yakasına kurulmuş  ,Mısır’ın başkenti aynı zamanda  20 milyona yaklaşan nüfusuyla Afrika kıtasınında  en büyük kenti durumundadır.

1517 yılında Osmanlıların Mısırı ele geçirmesiyle Kahire, Osmanlıya bağlı bir eyalet olmuş haliyle bugün bile Osmanlıdan günümüze kalan eserler görmek mümkün.

Tabi görülmesi geren yerlerin başında  , Kahire Müzesi, Piramitler bölgesi geliyor .Aynı zamanda Nil Nehri kıyılarında   gezip hatta Nehirde sandallarla Nehir turu bile yapabilirsiniz .

Kahire müzesi gerçekten görülmeye değer .Firavun Tutanhamon’un hazinelerin sergilendiği , bunun yanında  Antik Mısır’ın tüm ihtişamını yansıtan bir koleksiyona sahip. Zamanla gün yüzüne çıkartılan hazinelerin bir çoğunun hazineyi bulanlar tarafından çalınmış olması gerçekten üzücü. Tabi bu müzede bulunan eserlerede yansımış durumda bir çok mezarda altın ile ahşap üzerine işlenmiş süslemeler ,takılar ve parçalar eksik durumda .Altınlar gitmiş sadece tahta parçalar duruyor. Bir çok tarihi eserde , hazine parçalarında bu gibi görüntüler mevcut.

Yinede Kahire müzesi bir solukta girip uzun uzun içinde kalmak isteyeceğiniz bir müze. Müzeye girerken içerde çekim yapmak yasak olduğu için  kameraları topluyorlar çıkışta tekrar alıyorsunuz. Çekim yapmak yasak olsada telefonları almıyorlar haliyle telefonlada birilerine yakalanmadan çekim yapabilirsiniz.

Han El-Halili Çarşısı gerçekten büyük bir Pazar . Oldukça popüler olan Pazar turistlerin yoğun ilgisini görüyor ancak yaşanan darbe sonrası ülkeye gelen turist sayısında hissedilir bir azalma mevcut haliyle buradaki esnaflar işlerin durgunluğundan yakınıyorlar. Kısaca bizim meşhur kapalı çarşı ruhunun bir benzeri diyebiliriz.

Kahire kalesi Han El-Halili çarşısına oldukça yakın . 12. Yüzyılda  Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyubi tarafından başlanmış ve Osmanlı Devleri zamanında tamamlanmıştır. Kalenin girişi güneyde, Salah Salem Caddesi tarafında, Ölüler Şehri’nin güney girişine yakındır. Kendi içinde bulunan yerleşim yerlerine resturantlar cafeler ve alışveriş yerleri bulunmaktadır.Kaleden bir yandan kahveni yudumlarken bir yandan Kahire manzarasını izleyebilirsiniz.

Mısır’da yaklaşık 100 den fazla piramit olduğu biliniyor.Tabi işin kötü tarafı piramitleri yapan işçilerin , piramitlerin sırlarını bildikleri için yapım bittikten sonra öldürülmüş olmaları.

Kahirede piramitler Giza bölgesinde bulunuyor. Keops piramiti dünyanın yedi harikasından biri ancak piramitler sizlere belgesellerde yada filmlerde gösterildiği kadar ilgi çekici gelmeye bilir. Sonuçta içlerine girip gezemiyorsunuz sadece etraflarında helede yaz ise sıcakta dolaşıp resimler çektirip dönüyorsunuz. Bana göre Luksor görülmesi gereken yer içindee kesinlikle Kahire’den önce geliyor.

Author: gurayarslan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir