Selanik

Son yıllarda çok duymuşunuzdur ,Yunanistan’da fiyatlar cazip , yemekler ucuz gibi söylemleri , tabiî ki ülkemizdeki son euro ve dolar artışından sonra öyle değil ama herşeyden önce Ulu önderimiz Atatürk’ün hem doğduğu evi hemde bu söylemlerin ne derece doğru olduğunu kontrol etmek amacıyla, Selaniğe doğru Yunancası Thessaloniki olan aynı zamanda ülkenin ikinci büyük şehrine doğru aracımla bir rota çizmeye karar verdim.

 İpsala sınır kapısından geçtikten  sonra yol sizi direk paralı yola sokuyor hiç bir tarafa sapma şansınız yok. Selaniğe gidene kadar yaklaşık 350 km lik yol boyunca toplam 4 adet otoyol ödeme gişesinden geçtik ve her şeferinde 2,40 euro ödeme yaptık . Binek arac için bu fiyat geçerli diğer araçlar için farklı tabi .

Otoyolu takip ettiğiniz sürece kaybolmanız gibi bir probleminiz olmuyor  Selaniğe kadar yol sizi götürüyor . Thessaloniki (Selanik) tabelasını takip etmeniz ve otoyoldan çıkmamanız yeterli.

Gümülcine (komotini) , Dedeağaç (Alexandroupoli), İskeçe (Xanthi) ve Kavala’da gerçekten gezilip  görülmeye değer yerler. İstenildiği taktirde otoyoldaki  belirli çıkış noktalarından bu şehirlerede uğrayabilirsiniz. Diğer şehirler hakkında bilgi almak isterseniz yine sayfamdan onlarıda inceleyebilirsiniz.

 

MÖ 315 yılında Makedonya kralı Kassandros tarafından bugünkü Thermi‘de kurulmuş. Kassandros, Makedonya tahtında hak iddia edebilmek için evlendiği Büyük İskender‘in kız kardeşi Thessalonike‘nin adını bu şehre vermiş.

Zaman içinde Romalılar ve Osmanlılarında elinde bulundurduğu şehirde hala geçmişin izlerini görmeniz mümkün . En önemli ve Şehrin simgesi olan , Kanuni sultan Süleyman zamanında yaptırılan Beyaz kule geliyor .

Beyaz denmesinin sebebi Balkan savaşı sonunda şehir yunanlıların eline geçince kuleyi vaftiz etmek amacıyla beyaz renge boyamaları . Tabi zamanla kule eski rengine dönsede ismi beyaz kule olarak kamış . Şu anda aynı zamanda müze olarak hizmet veriyor . Pazartesi günleri kapalı . Gitmişken uğramadan dönmeyin.

 

Selaniğe vardığımızda Ulu önderimizin evini bulmakta çok zor olmadı , şehrin ortasında merkezi bir noktada bulunuyor. Kalenin alt taraflarında kalan Türk mahallesi Anapolinin içinde kalan ev aynı zamanda Ülkemizin konsolosluğununda bulunduğu alan içerisinde.

Ev  zaman içinde iç birkaç kere restorasyonlara uğramış .Eski ve yeni halini görenler evin içinin eski halini daha çok beğeniyorlar.  Yeni hali kimse tarafından beğenilmemiş. Tamamen eski doğal halinden koparılmış ve evin ruhu müzeye dönüstürülmüş .

Mesela doğduğu yatak artık yok onun yerine yukarıdaki resmimde görmüş olduğunuz görsel bir stand konulmuş.

Ulu önderimizin bir iki kişişel eşyası ve sinevizyon gösterisinden başka bir şey yok. Resterasyon yapılmadan önce  yattığı yataktan tutunda mutfaktaki eşyalara kadar bir çok şey evin içinde eski haliyle duruyormuş .

Haliyle eski ve yeni halini görenler evin şimdiki halini hiç mi hiç beğenmiyorlar. Ancak yinede orda olmak bile büyük bir mutluluk.

Yapmanız gerekenlerden bir kaçı ,evin dışında bulunan hediyelik mağazalardan sevdiklerinize dostlarınıza akrabalarınıza hediye olarak Atatürk evi magnetlerinden alın.

Evin etrafında bulunan cafelerde biraz mola verip soluklanıp , Türk kahvenizi içerken ,ulu önderimizin evini uzun uzun seyredip o anların tadını çıkartın.

 

 

Author: gurayarslan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir