Mısır Vizesi Nasıl Alınır ?

 Mısır’ın doğal güzellikleri , Kızıl Denizi ve piramitleri ile cazibesi her geçen gün artıyor. Bu artışla beraber  Türkiye’den oldukça fazla vatandaşımız da bu cazibe merkezine tatil için planlar yapıyor . Mısır’da 2013 yılında yaşanan darbe sonrasında Mısır hükümeti ,Türk vatandaşlarından vize istemeye başladı şimdi bu yazımda sizlere nasıl vize alacağız en kolay yoldan sizleri onu anlatacağım

İstanbul Mısır Konsolosluğu bebek Parkı’nın hemen yanında bulunan eski bir tarihi binada bulunuyor vize işlemleri için ne kadar erken gidersiniz o kadar az bekliyorsunuz sabah sekiz buçuk ,dokuz gibi konsoloslukta olmanız sizin için daha iyi olur .Gider gitmez kapıda sıraya giriyorsunuz.

Kapılar açılıp da sıra size geldiğinde evraklarınızı gişedeki yetkili arkadaşa teslim ediyorsunuz eski sistemde pasaportunuzu ve ödemenizi de yapıp sadece size gelecek maile istinaden gidip pasaportunuzu vizeli şekilde teslim alıyordunuz.

Yeni sisteme  göre evrakları teslim edip dönüş yapılacak mail adresinizi yazıyorsunuz yaklaşık 10 gün gibi bir süre sonra mailinize gelen vizeniz onaylandı maili ile tekrardan pasaportunuz 170 TL vize bedeli ve 2 adet pasaportunuzun önyüz belgeniz ile tekrar gidip pasaportunuz veriyorsunuz. Size verilen pasaport teslim fişinizi kaybetmiyorsunuz ve bu fişle  3-4 gün gibi bir süre sonra tekrar gidip vizeniz pasaportunuzu eklenmiş halde tekrar alıyorsunuz

Mısır vizesi almak oldukça kolay bunun için öncelikle Mısır Konsolosluğu’nun resmi sayfasından indireceğimiz Mısır vize başvuru formunu doldurmamız gerekiyor.  Formda doldurulması gereken yerler İngilizce olarak yazılacak daha önce Türkçe olarak yazılıyordu ancak son zamanlarda bunu da değiştirmişler ve İngilizce istiyorlar mesela evliyseniz Married diye yazmanız gerekiyor . Formu doldurduktan sonra en alt kısmında tarih bölümüne evrağı teslim ettiğiniz günün tarihini atıp imza atıcaksınız. Mısır Konsolosluğu bir güzel tarafı da şu , eğer eşinizle beraber gideceksiniz eşinizin formunda siz teslim edebiliyorsunuz, eşinizin gelmesine gerek yok. Bir tanıdığınız , arkadaşınız yakınınız için konsolosluğun sayfasında bulunan vekalet formu doldurup imzalayıp yine belgeleri siz ya da sizin adınıza bir arkadaşınız teslim edebilir . Bunun için sadece vekalet formunu doldurup imzanız gerekiyor.

Diğer istenilen belgeler arasında 2 adet arka fonu beyaz olacak şekilde resim gerekiyor. Burada şöyle bir durum var her yerde biyometrik fotoğraf isteniyor ancak Mısır Konsolosluğunda  normal fotoğrafta kabul ediyorlar. Tabi arka fonun beyaz olmasına dikkat edin.

Otel ve uçak rezervasyonu dökümleri,  burada istenilen tam olarak rezervasyon durumunu gösteren belge ,kısaca satın alın demiyorlar sadece hangi tarihte orada olacaksınız hangi tarihte ülkeden ayrılacağınızı gösteren uçuş bilgilerini ve kalacağınız otele ait rezervasyon belgesini istiyorlar.

Bu arada birçok kişi kampanyalı uçak biletleri aldıkları için Vize’de çıkabilecek herhangi bir gecikme ya da sıkıntıdan dolayı uçaklarını iptal etmek ya da uçuşlarını açığa aldırmak zorunda kalıyorlar. 2018 yılında Mısır vize onay sürecinde oldukça sıkıntılar yaşandı ,3 – 4 ay gibi sürelerde vizesini teslim alamayanlar , geçikmeler oldu.  Konsolosluğu’nda söylemiş olduğu biz rezervasyon yapılmasını istiyoruz satın alın demiyoruz şeklinde .

Kısacası rezervasyon belgelerini götürmek olası bir vize gecikmesi durumunda sizin mağduriyetinizi önleyecektir .Tabii ki kampanyalı ve cazip uçak biletleri bulunduğunda alıp almama kararı yine size ait.

Bir diğer belgemiz şirket izin yazısı.İşyeriniz tarafından Mısır Konsolosluğuna hitaben yazılmış , sizin adınızın , işyerinde yaptığınız görevin , çalıştığınız süreyi ,doğum tarihiniz gibi bilgileri içeren ve Mısır’da kalacağınız süreyi gösteren bir izin yazısı kaşe ve imza olacak şekilde antetli firma kağıdına yazılmış olarak isteniyor. Burada önemli olan yazı da mutlaka Turistik amaçlı olduğunun belirtilmesi .Eğer Turistik amaçlı seyahat edeceksiniz ve bu yazıda Turistik amaçlı gideceğiniz belirtilmemişse yazı tekrar isteniyor, buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Pasaportunuzun bilgilerinizin olduğu ilk sayfanın 2 adet fotokopisi isteniyor

Son olarak Nüfus belgenizinde önlü arkalı fotokopisini dahil ettiğinizde gerekli belgelerinizi tamamlamış oluyorsunuz.

Mısır vizesi İstenilen Belgeler

1- Mısır Konsolosluğu Başvuru Formu İngilizce

2- 2 Adet Arka fonu beyaz Fotoğraf

3- Otel ve Uçak rezervasyonu

4- Şirket izin yazısı (Turistlik Amaçlı Olduğu Belirtilmiş)

5- Pasaportunuzun Ön yüzünün 2 adet fotokopisi

6- Nüfus Belgesi Fotokopisi

Mısır Konsolosluğu İletişim

Cevdet paşa caddesi No:12 bebek Beşiktaş/İstanbul

+90 212 324 21 33

Egypt.consulate.istanbul@hotmail.com

gurayarslan

Author: gurayarslan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir